z Heneberk
CS ENG

News

Vrh J2 - fotky v postoji

12.06.2019

Tak tady nás máte všechny čtyři ve věku 5 týdnů. Karin a Terezce dalo dost práce nás takhle udržet. Zblajzli jsme u toho pribináček a taky jsme se umazali jak se sluší a patří ....ale chutnal nám Cool.

Odkaz na fotky v postoji zde

Vrh J2

Jackie - John - Jack - Jeremy

John je zatím nezadaný.

Litter X z Heneberk is here!!

17.09.2015

 

 

Kennel z Heneberk offers dachshund smoothair puppies. (Black and tan males and brown and tan males and females). Forebears are used in hunting. Puppies were born 17 th of September. Assumption of excellent work and also exterier.

More informations at website www.zheneberk.cz, zheneberk@seznam.cz, 00420 608 245 078

Tereza

New home for our dogs

11.02.2014

Photos are here-> ZDE.

Tereza

Litter U goes to new home

11.02.2014

All puppies from U litter have new owner. We wish them excellent life with loving owners.Kiss

Tereza

Štěňata po Gimlym

02.02.2014

We went to check Gimly´s puppies. And they are AWESOME!!! Excelletn temperament and exterier!

Photos here -> ZDE

Tereza

Photos off puppies in show figure!

26.01.2014

 

Show firuge Photos are here-> ZDE

And other photos are here->ZDE

 

Tereza

IKP Čejkovice 19. - 21. 9. 2013

22.09.2013

Je pondělí pozdní odpoledne a Michaelovi volá Luďek. Není mu dobře a ptá se jestli by Michael odvedl Marleyho ze Štípek na IKP, které začíná ve čtvrtek..... Jsme překvapení, je to trošku na poslední chvíli, ale je nám jasné, že Luďkovi musí být opravdu hodně špatně a taky, že jo. Ještě zajedeme společně autem k poli, kde Luděk Michaela instruuje a večer odjíždí Luděk do nemocnice. Celé dění IKP pak "sleduje" na "kapačkách".

Marley Michaela téměř nezná, žije s Luďkem v bytě a je na Luďka hodně navázaný. Michael si tedy musí s Marlym najít k sobě cestu během velmi krátké doby.  Ale Marley je fantasticky připravený .... a tak se jim nakonec společným úsilím podařil fantastický výsledek Laughing

Čtvrtek:

Marley ze Štípek - VD

Kijivu ze Štípek - VD (Kijivu je dcera naší Cimberley :-)

Pátek:

Marley ze Štípek - plný počet bodů, postup do Schauzuche

Kijivu ze Štípek - plný počet bodů, postup do Schauzuche

Sobota:

Marley a Kijivu jdou v prvním rozběhu spolu a tudíž proti sobě. Oba ale předvedou perfektní výkon a oba dva postupují mezi 12 nejlepších psů z cca 180 (přesně nevím).

Vítěz schauzuche byl nakonec vyhlášen po prvních rozbězích.

Michael v pondělí večer přemýšlel jestli je vůbec možné, aby IKP alespoň prošel se psem, který ho prakticky nezná... A kdyby mu někdo v tu chvíli řekl, jak fantasticky to všechno dopadne asi by moc nevěřil. Ale fakt je, že Marley byl fantasticky připraven, Michael udržel nervy na uzdě a tak to hochům šlo. Upřímně gratuluju jak Míšovi a Marlymu tak Luďkovi. Luďkovi přejeme hlavně brzské uzdravení. Majitelům Kijivu z celého srdce taky gratuluju, tato drobná fenečka je fantastická.

Romana

GERT JE 100% PLODNÝ

28.06.2013

Po několika krytích, ze kterých bohužel nevzešlo ani jedno štěně, jsme se rozhodli podrobit Gerta kompletnímu screeningu spermatu.

Toto vyšetření jsme provedli na renomované klinice chorob psů a koček v Brně, pod přísným okem pana MVDr. Roberta Novotného. A s výsledkem nemůžeme být více spokojeni.

Gert je 100% plodný, jeho spermie nemají žádné zjevné ani genetické vady. A navíc, jejich  množství markantně převyšuje normu. Normou je 150 milionů a Gert se pyšní 590 miliony :)

Proto bychom chtěli požádat, případné zájemce o krytí, aby svou fenu podrobili testu na hladinu progesteronu v krvi. Částka vynaložena na toto vyšetření bude samozřejmě odečtena z ceny krytí.

Výsledky vyšetření zde.

 

Tereza

We are growing up!!

31.10.2012

 

Few new photos of our R-Girls :)--->   ZDE

 

Tereza

Morning surprise

28.10.2012

 

Today at the morning has our Pegi prepared huge surpice for us. She born 3 lovely pupies.  Two males and one female. We hope everything is going to be Ok :)

 

Some photos -->  ZDE

 

We had chosen names for our puppies R : Roxana, Riki a Rory z Heneberk. Some new photos --> ZDE

Tereza

First photos of our Puppies

16.10.2012

I have added first photos of our new litter-R- our girls are  HERE  :)

 

Tereza

PUPPIES

15.10.2012

We have got a puppies!! Our female- Cita z Chabovce born 3 little girls today at night!! They are really nice, and so much cute! 

I am so tired, becouse I didnt speep all night- so photos tomorrow:)

 

Tereza

New part of our family

15.10.2012

 

We broght new female in to our breeding station. Her name is Roza z Rechte- her Nickname: ROSE. She is really nice dog. All of our older dogs started to love her. and me too.

She become from really excellent breeding station- "z Rechte". So we are hopping she will be as goog as other dogs from that station.

 

Tereza

10.10.2012 Today have Gert mated with perfectly prepared bitch from Austria Bessy vom Johannestal

10.10.2012

 

Bessy vom Johannestal

Today have Gert mated with perfectly prepared bitch  from Austria. We are very proud that to this was present chief advisor of Austrian club breeders of  shorthair pointers  Mr. Ecker. He really likes Gert. We like bitch Bessy vom Johannestal too !! We keep our fingers crossed to everything is OK.

Michael

Nagyatád Maďarsko 5.-6.10. 2012

07.10.2012

Gimly z Heneberkwith my dad were in GHungary at the such a difficult exam. They went there just like "try it" and the results??

Gimly won 3rd place of 20  dogs from all Europe, 3rd best work at the fox and title CACT.

I think that is something amazing!! :)

 

 

 

 

Prodloužený víkend-září 2012

29.09.2012

 

At that weekend was a memorial Podhajskeho. Gert started there. He showed amazing work at the "small field" and at the wather. But at  the "big field" he doesnt have lucky. Hes huntings feelings were stronger than patients of judges, haha :D So since that time he is at our "garden" again.
And here are some of the photos which I made :) 

 

 

 

Mesy z Hustopečských rybníků

Cimberley ze Štípek

Šílená Cim :)

My brother with his sweetheards :)

 

Tereza

Čekáme štěňátka!!!

30.08.2012

With my dad we made road trip around Czech Republic.  Because of excelent dog- CARAMELO ze Zelene Mytiny. We wanted to bred our female Pegi z Heneberk. Everything was perfekt, so we hope we can wait lovely puppies

That puppies should be perfekt connection of excelent work and  exteriér!

Caramelo ze Zelené Mýtiny

 

Exams:

Is probably the best working dog of shorthair dachshunds in czech republic.

He become a winer of „working cup“ from all dachshunds in Czech Republic.

He has working titles like a 2xCACIT,  R. CACIT, 6x CACT, 2x R. CACT, Norník, Universal dog,Diviačar,

He hes also exams ZN,HZ,KHZ,MFV,MFH,Europe cup,Special Blod competition etc..

 

Dog shows

Interchampion, Champion- ČR, SK,Junior champion- SK, D- VDH,DTK,WUT, CAJC, CAC, CACIB, BOB

Pegi z Heneberk:

Exams

CACIT, R.CACT,ZV-I.c 1884b., ZN-78b.,BL-I.c 64b,MFV- II/I.c-56/64b, MSBL-I/I.c 72/72b,- 

Dog shows:

Juniorchampion CZ, SK, 7xCAJC, 4xBOJ, 3xBOB,3xCAC,2xCACIB,I.BIG, I.BIG junior, II.BIG, II. BIS young bitch, III.BIS,

 

Tereza

Očekávaný vrh Fany z Heneberk x Billy z Moravského Vikýře

25.02.2012

After one year without puppies, we made a decision- WE wanna have a puppies. We chose Fany z Heneberk and we were satisfied with Fany´s last litters. so we chose same father- Billy z Moravského Vikýře.

 

We record this litter

Billy z Moravského Vikýře

shows: Ch. CZ, SK, 2x r.CACIB, CC WUT, Krajský vítěz, Vítěz třídy, Oblastní vítěz 

exames: Norník, CACT, ZV I.c.(184), LZ I.c.(241), BZ I.c.(120), MFV - BL I./I.(72/64), vyhaněč, KBL I./II.(64/56), hlasič, MSBLJ - II./I. (56/64)-hlasič, SZVP II.c.(64) , VYHANĚČ

Fany z Heneberk

shows: výborný, CAJC, CAC,VTM

exames: Norník, Norowiec, Dzikarz CACIT, CACT, vyhaněč

All litter P- ZDE

Pegi z Heneberk- one puppy from litter P-  ZDE


Perfektní tečka za letošní sezonou- NITRACANIS 19.-20.11. 2011

21.11.2011

Tento víkend jsem se s Pegi zúčastnila dvou mezinárodních výstav v Nitře- Nitracanis a musím říct že výsledky stojí zato!

Společně se Zuzkou, Karolínou, Martinou a hafanama jsme se nalodily a ve 4 ráno vyrážely směr Nitra. Hladkosrstí jezevčíci šli na řadu hned jako první. V sobotu pod přísným okem paní rozhodčí s Ruska. Všechny psy si pořádně prohlédla ve statice, ale dávala taky hodně na pohyb. S Pegi jsme nastoupily do kruhu, a musím říct že Pegi se paní rozhodčí  zalíbila hned na první pohled. Myslím že zaslouženě jsme si odnesly Výbornou 1 a CAJCe. Teď už jen počkat na posouzení všech ostatních fen a šli jsme o BOBa. Několik koleček, postoj, tam a zpět, postoj, a paní rozhodčí zamířila směrem k nám s cedulkou BOB. Měla jsem obrovskou radost, přece jenom je to Pegiin první BOB, a můj první BOB s hláďákem. Velké a myslím si že i upřímné, gratulace korony a dalších vystavovatelů mě také potěšily.

Jelikož jsme šly na řadu hned ze startu, tak do odpoledních soutěží bylo moře času, takže jsem se přesunula zpátky k holkám, fandila a fotila. A musím říct že většině z nás se zadařilo, takže jsme s Pegi nešly do závěreček jako jedinné.

Poprvé jsme s Pegi nastupovaly do závěrečného kruhu v soutěži o nejlepší mladou fenu. Pan Václavík nás vybral do užšího výběru, mezi nejlepší 12tku a poté dělal ještě užší výběr - nejlepších 6, ve kterém jsme ještě pořád byly. Do nejlepší trojky jsme se sice nedostaly, ale i tak je to perfektní úspěch, dostat se vůbec do užšího výběru v takové konkurenci ostatních plemen.

Potom už jsme zanedlouho nastupovaly do IV. FCI skupiny. Společně jsme udělaly kolečko, postoj, tam a zpět a pan rozhodčí Piskay začal moderátorce říkat výsledky. Na třetím místě - trpasličí hladkosrstý jezevčík(musím říct že v tomhle momentě jsem si říkala škoda, hláďák už tam je, tak to asi dneska nic nebude,..) na druhém místě – drsnosrstý standardní jezevčík. A na prvním místě…představitelka plemene HLADKOSRSTÝ JEZEVČÍK STANDARDNÍ. Měla jsem neskutečnou radost, a opravdu jsem tohle nečekala

Pegi už byla hodně utahaná, ale ještě jsem jí nějak přemluvila a nastoupily jsme o titul nejvyšší - BIS. Musím říct, že stát v konkurenci dalších 9-ti vítězů skupin, mezi 10-ti nejkrásnějšími psy celé výstavy je  krásný pocit. Postupně si nás všechny pan Štefík prohlédl jak v postoji tak ve statice a začalo vyhlašování. Celkovým vítězem se stal nádherný Irský setr.

Tento den byl famozní. Dosáhnout takového úspěchu s 13ti měsíční fenou je podle mě absolutně perfektní. Když jsem odjížděla z domu, říkala jsem mamce, že budu nadšená alespoň za CAJCe, ale že bychom to dotáhli až k BIGu to mě ani nenapadlo.. Teď už jsem jenom doufala že se zítra zadaří alespoň z části tak jako dnes a vypravili jsme se směr Galanta do areálu krásného ranče, kde jsme celá banda spali.

Neděle-

Hláďáci opět jako první na řadě, dneska už bylo psů „jenom“ 13, ale i tak je to slušná konkurence. Tentokrát posuzoval srbský rohodčí a jeho posuzování se mi  líbilo, všem psům dokonce poměřoval poměry,hlava- šířka, délka, výška, odstup od země,... Pořádně si všechny prohlédl v pohybu. S Pegi jsme si odnesly výbornou a CAJCe, z čehož jsem byla více než nadšená, protože jsme tím splnily poslední podmínku ke Slovenskému junior šampionovi a to ve 13ti měsících!! Následně jsme šly o BOBa, pan rozhodčí se rozhodoval mezi Pegi a CACIBovou fenou, ale nakonec to zadal Filípkovic fence Peggy Fino Bohemia, která následně vyhrála ještě BIGa. Manželům Filípkovým ještě jednou Velká Gratulace !!:)  Byla jsem za to nakonec ještě ráda, protože moje Pegi byla opravdu utahaná, a moc se jí nechtělo stát.

I dnes jsme  měly docela dost času, přesunuly jsme se k závěrečkám, a šly udělat pár fotek. Celé naší „bandy“ a taky jednotlivců. Musím říct že se tyhle dva dny obzvláště dařilo. V naší skupince bylo 7 psů. A dohromady jsme přivezli 17 pohárů-1x BIG, 2x II.BIG,3xBOB, 2x CACIB, 8x CAJC, 1x 2. BIS JUNIOR-Female. (Na fotce „pouze“ 14, jelikož další tři jsme získali až po nafocení).

V závěrečkách jsme dneska s Pegi nastupovaly "jenom" o nejlepší  mladou fenu. Byla hodně velká konkurence, tak jsem si říkala, že by bylo super dostat se zase alespoň do toho užšího výběru.. Paní rozhodčí si nás prohlížela už v předkruhu, potom si nás vybrala do nejlepší šestky, z čeho jsem měla obrovskou radost. Tam zpět a kolečko, postoj, a nejlepší trojka - POSTOUPILY JSME!! Už teď jsem se opravdu začala radovat!!  Nakonec jsme se umístily na fantastickém 2. místě což je v konci minimálně dalších 100 mladých fen, famozní úspěch.

Celé 2 dny jsem si užila se skvělýma lidma a byl opravdu sladkou tečkou za celým letoším rokem. A nejlepším dárkem k mým nedělním narozeninám. A tajně, doufám že minimálně podobně nastartujeme ten příští..:))

Tereza

Hermiona z Heneberk - DIVIAČIAR

30.10.2011

Dnes mi volal pan Jirovský a oznámil mi skvělou zprávu. Hermiona z Heneberk absolvovala Honičské zkoušky v MS Jankov - Bedřichovice v I. ceně. Je vítězem zkoušek a získala titul DIVIAČIAR. Hermionce i panu Jirovského za fantastický výsledek moc gratulujemeKiss. Tabulku ze zkoušek dohrajeme do karty, jakmile nám bude zaslána.  Pan Jirovský má ještě na dvoře tři štěňátka po Hermioně. Kontakt viz. karta Hermiony zde.

Romana

Talent exams in MS Šilheřovice

22.10.2011

 

 

 

 

We were at the talent exams with our young Pegi z Heneberk this weekend. Her work was really perfect. She got all marks 4 and full points!! And  ended this exams at the 2nd place! The winner was just younger bitch..:)

 

 

Tereza

IKP 13.-15. 10. 2011

16.10.2011

We were at the most important exams, for German shorthaired pointer. IKP in Northern Germany. At the that exam were Gert, Luděk, my Dad, and me. The best team :-P!! The first day was dog show, for all of 190 dogs.

The dogs started  in two groups. And the judges choose the best 10 dogs. and The 5 best dogs got numbers. And Gert was there all of time!!  And at the end he won 2. place!! 2. place at the world championship!! Gert is  the reserve world champion of beauty!!

 

Friday, the most imporant day of the IKP, field and wather discipline. Gert´s first  start wasn´t perfect, but second was really much better. He got all marks 4, and full points. at the field, and right now wather. His work for duck was really good, and really fast, He was finishing his work maybe in 5 minits. And marks? All 4!!! He finished IKP with full marks!! It is really best success

 

 

 

Tereza

Klubová barvářská soutěž- Prostějov 1.-2.10. 2011

02.10.2011

I was at the club bood exam this weekend. Gimly finished it in 2 price, becouse ha had one bad mark, but his other work was really good.  He had all 4 marks. But he didn´t have luck at the blood, and twice was going out from step..

 

score cadr zde.

Table is here- zde.

 

Michael

Memoriál Kolomana Slimáka- Piešťany SK 24.-25.9. 2011

26.09.2011

Gert finished his first huge competition. The memorial Kolomana Slimaka in the Slovakia. And result? no absolutely perfect, but it was first time.. He finished it in 2. nd price, but, it was really deserved. He made many mistakes

Photogalery here- zde.

Table here- zde

 

Tereza

Jola z Heneberk - Slovenský grand šampión

10.09.2011

We are really very proud, that bitch from our kennel - Jola z Heneberk (standard shorthaired dachshund) achieved titul Slovakian grand champion. Our congratulations to Jola and to hers owners family Mokrý to Slovakia Cool.

Jola z Heneberk, jezevčík standard hladkosrstý

Konečně jsme dohráli fotogalerii z Klubové a Světové výstavě jezevčíků v Praze z minulého víkendu

23.06.2011

Klubová výstava - fotogalerie - zde.

Světová výstava - fotogalerie - zde

Gimly´s 11th breeding

12.05.2011

Gimly breeded the bitch Chelzi Nolur of owner Mr. Ladislav Kozlík.  We are very happy that Mr. Kozlík is so satisfied with the puppies that he return to Gimly with another bitch.

Národní výstava psů Ostrava

09.04.2011

We came to our "home show" after one year. In the 10 years history we were here all of time. We had there Gimly z Heneberk, Nemo z Heneberk, Pegi z Heneberk, and judge was MVDr. Vlado Piskay.

 

 

Gimly z Heneberk - jezevčík standard dlouhosrstý

Gimly z Heneberk (hanglingTerezka) - working class, Posudek: 9,5 kg, dobrý rámec, výborná samčí hlava, výborná horní i dolní linie, dostatečné úhlení, v pohybu volnější vpředu, užší v patách, dobrý v postoji,  výborný dlouhý hrudník. Excellent 1, CAC, NV, BOB

Nemo z Heneberk - jezevčík standard hladkosrstý

Nemo z Heneberk (Předváděla Karinka) - třída otevřená. Posudek: 8,8 kg, 2 letý pes, středního rámce, kompaktní, dobře modelovaná hlavá, tmavé oko, svolná kůže na hrdle, krátký krk, přiškrcený za kohoutkem, rozbíhavý postoj předních a užší zadních. very good

Pegi z Heneberk - jezečík standard hladkosrstý

Pegi z Heneberk (předváděla Terezka) - tato hnědopálená fenka se premiérově představila ve třídě dorostu s posudkem: 8,6 kg, 7 měsíců, dobrá rámec těla, silná kostra, proporční hlava, kůže na hrdle, dobrá horní a dolní linie, zatím vyšší odstup, dobré úhloení, volnější postoj v předu, dost uhl. zadních končetin. Very promissing 1. Světli gratulujeme Wink.

Lajda - dcera Gimlyho

Máme radost, že se zde rovněž přišla ukázat dcera po našem Gimlym - Lajda z Hustopečských rybníků, která získává ve třídě mladých hodnocení Excellent 1, CAJC. Majitelům i chovateli panu Kozlíkovu upřímně gratulujeme Cool

Peggy Fino Bohemia

Vítězem hladkosrstých standardních jezevčíků s tituly V1, CAC, NV, BOB je Peggy Fino Bohemia - manželům Filípkovým rovněž gratulujeme.Smile

 

Doris z Botičských meandrů

Our sister in low Anička Krettková had here her Doris z Botičských Meandrů (golden retriever) in the jung class, And she won 4th place from 10 other females.

 

We had many friends at this show, and dhe best reason, won Martina Mullerova wiht Don ze Štípek- He won Excellent 1, CAC, National Winner, BOB, BIG, BOD, BIS!!! Our bid CONGRATULATION!!!:)

 

Don ze Štípek


Photos  zde.

Romana

Magazine Dog a friend of a man presents breed of dachshund

03.04.2011

Pes přítel člověka - plemeno měsíce jezevčík  Pes přítel člověka - Nemo z Heneberk

The current issue of magazine Dog a friend of a man presents on the six sides of the dachshund breed. It includes three short articles from three different kennels - including the kennel "z Heneberk".
By my article is picture of Nemo z Heneberk.

Romana

Cimberley ze Štípek

21.03.2011

Cimberley ze Štípek - Německý krátkosrstý ohař

 

Terezka made few new Cimberley´s photos (Cimi us wonderfull model), co we add them to her file  - here.

Ferka z Heneberk

21.03.2011

 

Ferka z Heneberk - jezevčík  hladkosrstý

We also added few new pictures of Ferka - here. Thank Mr. Skácel to send us informations about Ferka and this pictures. Laughing

Romana

MVP Katowice

18.03.2011

 

Snídaně s Gertem před výstavouSnídaně s Gertem před výstavou

Snídaně s Gertem před výstavou

 

Friday morning after nice brekfast with Gert ze Štípek we went to International show in Katowice (PL). Our turn  should be after twelve so we had enough time to watch in rings our friends. Marťa Mullerová with Donem ze Štípek - V2, R.CACIB, Zuzka Nedavašková with Xsarou z Holubické stráně, called Sunny- V1, CWC, Zuzka Trejbalová with  Dunou z Tišnovských revírů VD. Girls our congratulations Laughing.

 

 

Gert ze Štípek - německý krátkosrstý ohař

At about 2 p.m. went Daddy with Gert in to the ring, where two competitors with french judge were waiting for them. One of big Gert´s competitor was Dor Jásenky, brown dog which Gert have met many times in rings. But the results were diferents Wink. Mr. Judge worked long time, perfectly watch every dog and hi decided that: Dor Jasénky - Excellent 3 and Gert- Excellent 2. In Poland is not used titul R. CWC, but Gert went to fight to won titul R.CACIB - and he masterfully got it.Laughing

Mrs. Miluška Zajícová, asked me during the day to present her dog Denny ze Slezska (hungarian wirehaired pointer). Of course I agreed. Today I was here just to watch and to make some photos so I was happy to can present her dog. And with Danny we got CWC, CACIB, BOB - and it was the last condition to have titul INTERCHAMPION !!! Our congratulations Wink.

It was nice show, we met a lot of friends. We add the character (in polisch) to Gerts file - here. And more picture from the show is here.

Tereza

Four hours of hard underground work and one good shoot

06.03.2011

 

 

jezevčík standard dlouhosrstý, drsnosrstý, hladkosrstý

Cita (Standard long-haired dachshund) and Suzi (the standard wire-haired dachshund) today again demonstrated its superior innate talent for working underground. During regular feeding at terrain both disappear in a natural hole, which looks from the outside like that it is not inhabited, and which is close to the backfill. Both bitches are barking, so Michael is ready to shot. Burrow has four entrances and it is therefore necessary to wait at the place where all four are clearly visible. This does  mean to stay on very windy place. Bitches were  in the hole alternately barking and working for four hours. After this time I am going to Michael to bring him warm clothes and tea. I take with me Fanny (smooth-haired Dachshund Standard) just because I prefer to go to terrain with a dog than alone. But Fanny  immediately disappear into the hole, alternating run  through all four entrances and is still barking so it is clear that the fox is still inside. Finally, after four hours of waiting we decided to appeals bitches from the hole. I kneel  in the front of one  entrace and call to the bitches. I did not here any barking but I here some mooving and I understand that the bitches are with the fox. I try to  encourage them. At few moments I feel smell of the fox so I quickly disappear. I did not have enough time to tell Michael what was happening in the hole because in few seconds from another entrance outgoings beautifull, big, hairy winter coated fox. I hinder a bit Michael to shoot but he still make good shot and on the distance of 30 m hit the fox to the head. Fox remains in the fire. Just after a fox bitches leave the hole. We can see that last four hours was not easy for them.  Upon closer inspection of bitches, I realize that both suffered numerous injuries and Cita lost three teeth. However, neither one of them did not leave the hole ...

Given that this area will be planted pheasants this week,  this certainly helped  theirs successful survival.

Of course that we gave to the bitches after such a performance a follow-up care like for top athletes.

We introduced the smell of the fox to every young person in our yard Wink

Mesy z Hustopečksých rybníků jezevčík standard dlouhosrstý Pandora z Heneberk, jezevčík standard hladkosrstý, černá s pálením Kamba, německý krátkosrstý ohař
 Mesy z Hustopečských rybníků
 Pandora z Heneberk
 Kamba ze Štípek
Karlos , německý krátkosrstý ohař Mesy z Hustopečksých rybníků jezevčík standard dlouhosrstý Matýsek Krettek
Karlos ze Štípek Mesy z Hustopečských rybníků Matýsek Krettek

We add new pictures to file cards and photogaleries:

05.03.2011

 

Gimly z Heneberk - jezevčík standardní dlouhosrstlý

Gimly had some new pictures at his file card
Can see here
     

Gimlymu jsme doplnili fotky do chovné karty

With Kamba and Karlos in terrain

05.03.2011

 

With both young pointers we went to the territory, when the weather was so beautifull. And because Teraza could be with us today we had few wonderfull picutes Laughing.

Karlos 4.3.2011 Kamba 4.3.2011
Karlos pointing 4.3.2011 Kamba is seeking 4.3. 2011

Both dogs not only was working but also could be a model for Tereza Cool. Some pictures are really funny Wink.

Karlos s vyplazeným jazykem Kamba v trysku
Karlos Kamba
More pictures of Karlos here More picutes of Kamba here

 

Romana Karlos a Kamba

Karina ze Štípek

07.02.2011

Karina ze Štípek leden 2011

We received few new pictures of Karin Laughing We really thanks to her owners to send us regularly news of Karin. Another hers pictures here.

DUO CACIB BRNO

07.02.2011

 

Unfortunatelly at this show we did not take a part with any our dog. But our daughter Tereza started as handler with puppy of Golden retriever at puppy class. There were 12 bitches and Tereza with Dori were second. Our congratulation Laughing

Paris z Heneberk

02.02.2011

Paris z Heneberk - jezevčík standard hladkosrstý

Today we received few new pictures of Paris. Like you can see her live style is very comfortable.Laughing She stays in Nymburk with Mrs. Slavíčková and hers another two dachshunt bitches. More pictures here.

Gimly má během pár dnů za sebou další dvě krytí

17.01.2011

Another two bitches came to Gimly: Kety z Lodínských luhů from Slovakia nad for the third time (she have had alreary two Gimly´s litters) Felina z Misné, owner Mr. Kozlík.Laughing

Litter P - we add today made pictures.

08.12.2010

Fany z Heneberk - vrh P - jezevčík standard hladkosrstý Fany z Heneberk - vrh P - jezevčík standard hladkosrstý

More pictures here. You can see 4 puppies but free are just 2 - both bitches.

Our kennel left forewer our bitch Coney z Heneberk

05.12.2010

Unfortunatelly yesterday we lost our second bitch in very short time.  Unexpectedly and suddenly Coney z Heneberk left our kennel forever. Goodbye Coney, we will never forgot .....

Puppies from litter P and other dogs from our kennel

21.11.2010

During last weekend leave our kennel three puppies from litter P - Pog, Padme and Pompes. So now we have just twoo free bitches from this litter. We wish many nice hunt experiences to new owners Laughing We are also happy to can let you know that dachshunt bitch from our litter Jola z Heneberk who live at Slovakia was breeded for the first time. More info at her file card - here. And the last nice news for today - We received few new photos of Karina ze Štípek from her new home - we added to her photogallery - here. Thank to dog´s owners to send us the news and the photos Laughing.

Romana

Fantastic success of standards long haired dachshund at Dachshund Club´s chase competition 2010!

21.11.2010

We had a very successful weekend. Gimly of Heneberk won 3rd place in the Competition. Winner of this competition is Ferda z Oskovce - also standard long haired dachshund. The second was Illex Kinetic (standard wire-haired) Our congratulation also to both handlers - Mirek Vítek and Franta Bábik.

We have already added the judge table to Gimly´s file - here.

Gimly z Heneberk - jezevčík dlouhosrstlý

 

Puppies from litter P on photos in show postiture

13.11.2010

... well we did our best to make nice picture. How we were sucesfull please see here Cry. Romana

Kijivu ze Štípek

12.11.2010

Two weeks ago Pavel visited us to show us Kijivu. She is really beautifull. Kijivu´s photo here nad few pictures with sister and brother are here.

To Gert came his first bitch + new photos of litter P

09.11.2010

Gert had already his firs bitch - GERN GROSS OLE-OLA from Russia. More info here.

 

Jezevčík standard hladkosrstý

We made few new photos of our litter P and today we added to the photogalery - here.

Litter P - we add today made pictures.

31.10.2010

Fany z Heneberk - vrh P - jezevčík standard hladkosrstý

Today is a bit windy  ......

More pictues are here.

We added the exam table from last all-round exam to Gert´s file.

27.10.2010

Gert´s file are here.

Gert ze Štípek - passed another all-round exam ...

25.10.2010

and  won already the second title CACT. This time the exam ended with a total of 483 p. Successfully completed notice and forest with full points. On the field he also did not hesitate. On the contrary, his excellent discipline - a willingness in the deep water of the dog  pushed out from ambition to get enough points to participate in the nomination to Memorial of Richard Knoll. In this discipline he got well-deserved  2 and another hesitation on the searching in the reeds (3). Well Gert made just these two  mistakes during last two days. Our congratulation to Gert and handler Ludek Muller . We will add the judge´s table and other elements  when we get from handler.

I almost forgot to write that Terezka  also presented  Nemo in Junior Handling and in its category they finished as third. But today, she was not satisfied with hers work in Junior handling so she was not happy to got the fird place. EmbarassedUnlike us. Laughing Our congratulation to Nemo and Terezka.Kiss

Romana

Karina ze Štípek and Basty z Bormár

25.10.2010

Some days ago Karinka went to her new home. And we have already received few pictures - here.Smile

I've finally got time to add to photogallery a lot of beautiful photos of  Basty z Bormár (son of Gimlyho Heneberk). Photos are here.

Romana

Dachshund´s club show in Praque

24.10.2010

We went just with one dachshunt to this show - with shorthaired standard dog Nemo z Heneberk with the fact that the most important thing for us is to successfully complete the selection for breeding.  Ovcourse that any other success is welcome. Cool Nemo our expectations completely fulfilled,  when got this Breeding code 0i/ALR/5/HLS LaughingLaughingLaughing. In the junior class, then finished in third place with an award V3.

Character: junior class, judge Peter Buba, 7.9 kg weight, eye color is dark, full dentition, bite scissors, black and tan dog, typical masculine head, back straight, good movement, the correct distance from the ground, coat in excellent care, excellent character. V3.

All completed at Nemo´s file - here.

Romana

 

Nemo z Heneberk - Bonitační karta

Karinka - went today to her new home.

22.10.2010

Well today Karin leave our bred. She already had got "his persons" and they went together home. We wish many nice experience. Smile

Romana

Unfortunately, breeding is not only about pleasant experiences

15.10.2010

but how, every breeder know, brings a sad moment too. Unfortunately, another one happened at Thursday, October 14, when after a serious accident died our black&tan bitch  Ava z Heneberk. We are very sad of this accident, especially my husband´s parent with whom Ava lived.

And as often happens  bad news followed good. Gimly z Heneberk had today his  7th breeding. He breeded  Slovak bitch Vaya spod Šomošky.

Romana

Famózní završení cesty na Balkán 1.-2.10.2010

03.10.2010

Tak máme za sebou pomyslný vrchol kynologické výstavní sezóny – Evropskou výstavu psů ve Slovinsku spojenou s následnými Slovinskými klubovými výstavami ohařů a jezevčíků. Na tuto akci jsme se dlouho těšili a zúčastnili se jí v plné a nejsilnější sestavě. V týmu byl Matěj Kretek, Karin Kretková, Tereza Kretková, Romana Kretková, Michael Kretek, Gimly z Heneberk a Gert ze Štípek. Na cestu jsme se vydali  s denním předstihem, tak ať mají všichni členové týmu dostatečný prostor na přípravu (tedy spánek, aklimatizace, naučení se základních slovinských sousloví atd. Foot in mouth.

1.10. brzy ráno jsme tedy z hotelu vyrazili do Celje, kde probíhala Evropská výstava psů 2010. Během dopoledne jsme nasávali atmosféru a zaznamenali první šokující situaci. V kruhu, kde po 12 - té hodině měli nastoupit krátkosrstí ohaři, probíhalo posuzování  pointrů. Pan rozhodčí ze Slovinska začal vyhazovat jednoho psa za druhým s odůvodněním chybějících zubů. Vůbec poprvé za dobu co se účastním výstav psů, jsem byl svědkem takto hromadného protestu vůdců, kteří se následně domohli přerušení posuzování (pan rozhodčí měl hotovou první třídu fen a doposud sítem jeho výroků neprošel ani jeden pes) a následné výměně rozhodčího.

Troufnu si říct, že toto byl pro nás první závan „balkánu“, který se pak při posuzování  NKO proměnil v realitu. Gert ze Štipek již před samotným posuzováním v kruhu jevil zaslouženou pozornost – pes je v současné době ve špičkové fyzické kondici, kdy na něm hraje opravdu každý sval.  Výstavy se účastnil také světový vítěz roku 2010 Don z Czarnego Dvora – pes byl přihlášen do třídy pracovní -, těšil jsem se tedy, že se s tímto opravdu ušlechtilým zvířetem porovnáme ve výstavním kruhu. To co se však následně rozpoutalo, se dá označit snad jen jedním slovním spojením, a to „balkánská kynologická fraška“, kdy taktovku držel slovinský rozhodčí pan Jiže Štebih v dokonalé režii srbských chovatelských stanic. Management celého posuzování byl dokonale nasměrován k vítězství psa Diogenes Step-hous Zorić, který byl přihlášen do třídy otevřené a tedy prvním soupeřem Gerta ze Štípek. Gert byl posouzen jako výborná 3. Následně byl v další třídě odsunut z postupových místa světový vítěz Don z Czarnego Dvora a jeho otec Obelix z Czarnego Dvora. Obdobný průběh pak mělo posouzení fen, kdy opět opravdu ušlechtilá fena z Chorvatska (Orija of Dramistta) vybojovala pouze R.CACIB.

Současně s posuzováním ohařů probíhalo také posuzování dlouhosrstých jezevčíků, kde jsme měli naše další želízko v ohni Gimlyho z Heneberk. Přiznám se, že tento den jsme si vypili kalich hořkosti do dna. Dlouhosrsté standardní jezevčíky posuzoval italský rozhodčí Giullio Bezzecchi. Před samotným posouzením jsme se potkali s Lenkou Fairaislovou, která nás předpřipravila na styl posuzování pana rozhodčího. Gimly měl ve třídě pracovní pouze jednoho jediného soupeře, tento byl bohužel z Itálie. Výsledek výborný 2 – R.CAC.

2.10. ráno jsme na následné klubové výstavy odjížděli s neurčitým pocitem, co nás tam zase čeká Frown. Obě klubovky probíhaly v městečku Pragersko (cca 50ks od Celje) a jak u dlouhosrstých jezevčíků, tak u NKO byla prakticky srovnatelná konkurence! Co se naštěstí změnilo, byla jména rozhodčích.

NKO posuzoval pan Ivan Traven ze Slovinska, což nás po průběhu posuzovaní během minulého dne poněkud zneklidnilo. Pán rozhodčí nejprve posuzoval německé drátosrsté ohaře. Nedalo se mu nic vytknout a o jeho dobrém oku svědčí skutečnost, že mladý pes, kterému udělil BOB, byl ve finále rakouským rozhodčím Hansem Steinerem vybrán za vítěze skupiny FCI VII. Opravdu ušlechtilý pes.

Gert ze Štípek nastoupil ve třídě otevřené a jeho soupeřem byl včerejší vítěz Evropské výstavy pes Diogenes Step-hous Zorić. Rozhodčí nechal psy proběhnout tři kola následně psy důkladně prohlédl a prohmatal. Bez nejmenšího váhání udělil titul CAC Gertovi. Přiznám se, že teprve nyní u mne naběhl správný adreanlín, cítil jsem, že rozhodčí má opravdu chuť posuzovat psy a né vůdce. Začal jsem tedy psa připravovat na souboj se Světovým vítěžem 2010. Gert byl velmi sebevědomý a v kruhu vyloženě nechtěl ať na nej šahám. Do postoje se stavěl sám – přítomnost ostatních psů jej přímo elektrizovala.

O klubového vítěze jsme tedy nastoupili v sestavě Gert ze Štípek, Don z Czarnego Dworu a Obelix z Czarnego Dworu (Donův otec a otec Evropského vítěze psa Diogenes Step-hous Zorić.) Rozhodčí nechal psy několik koleček běhat v kruhu – zde se projevil dokonalý Gertův pohyb, kde své konkurenty jednoznačně překonával. Následně si psy nechal postavit do postoje – chvíli přemýšlel – Gert poráží letošního Světového vítěze Dona z Czarnego Dworu a získává Klubového vítěte. Následně do kruhu přichází další syn Obelixe z Czarnego Dworu  - vítěz třídy mladých. Gert potvrzuje svůj dnešní úspěch a získává titul BOS, tedy nejlepší pes plemene.

Gert ze Štípek - výběr o BOS

Na chvíli vydechujeme a již nastupujeme o BOB s vítěznou fenou Fionou Step-hous Zorić. Vůdce pan Zorić se mne snažil vykolejit a chtěl mi již dopředu gratulovat Surprised. Náš dnešní fantastický den byl završen  - Gert ze Štípek získává titul BOB a já konečně přijímám „upřímnou“ gratulaci pana Zoriče Wink.

Co říci ke Gertovi závěrem – opět potvrdil svou extra třídu. V prostření, které mu nijak nebylo nakloněno porazil Světového vítěze 2010, Evropského vítěze 2010 a Evropského vítěze mladých 2010 (fena Ivy Moon Eyes byla na klubové výstavě také přítomna). V závěrečné přehlídce FCI VII. skupiny byl následně vybrán mezi 5 nejkrásnějších psů Klubové výstavy ohařu.

Výsledek Gimlyho byl tento den poněkud ve stínu famózního úspěchu Gerta. Rakouskému rozhodčímu Hansi Lorenzovi se však pes líbil. Získal titul CAC a v konkurenci psů o titul klubový vítěz obsadil těsně 2. místo za ruským psem. Rozhodčí z pořadí odsunul všechny italské přesrstěné jedince s nedokonalou kostrou (například Gimlyho konkurent z včerejšího dne k posuzování ani nenastoupil – zřejmě věděl proč ), kteří den předem na Evropské výstavě obsadili přední umístění.

Druhý slovinský den byl pro nás obrovskou satisfakcí  a povzbuzením v další kynologické aktivitě.

Michael

Již jsme dohráli fotogalerii:  zde

Fany z Heneberk gave birth to 9 pupies

26.09.2010

Yesterday - it mean 61st day of pregnancy Fany gave birth to 9 puppies, one black&tan dog, 5 black&tan bitches and 3 chocolate&tan bitches. The giving birtch went very well, first puppy came at 7.30 p.m. and the ninth just before midnight. Fany is OK and perectly look after the pupies. As you can see at pucture bellow she had so big belly that I expectec at about ten pupies ... and I was almost right. Well Fany has the most pupies we ever had from one dachshund bitch. More pictures of puppies are here.

Romana

Fany z Heneberk just before giving birth Fany z Heneberk just before giving birth

 Vrh P 

Litter P

We add new beautifull Gert´s photos to his file.

28.08.2010

Thanks to Zuzka Nedavašková, who made the beautifull photos. His web pages are www.manonlescaut.net. New Gert´s photos are here.

 

Gert ze Štípek - léto/2010 Gert ze Štípek - léto/2010

17th year of Pointers Moravskoslezský pohár (The all-round exam )14. - 15. 8. 2010

17.08.2010

Gert ze Štípek passed the all-round exam in I. price and become Breeding dog. He obtained 474 p. Full judge table you can see at Gert´s file here and results of all dogs are here.

Our congratulations to Gert´s handler Luděk Müller. We are looking forward to next all-round exams which are in next too weeks in Ostrava.

Anothoer Gimly´s pupies

16.08.2010

Anothoer two bitch gave birth to Gimly´s pupies:

Gara Drad - owner Mr. Augustin Kufka had got twoo pupies one male and one female. Gara is 8 years old bitch, this was hers last breeding, she is Gimly´s grandmother.

Felina z Misné had got three pupies - 2 male and one female. If you are interested in please contact Mr.  Ladislav Kozlík, Hustopeče 238, 752 66,  tel. 00 420 606 901 839.

We added exams tables to Gert fille card

03.08.2010

 

Please see here.

II. ročník memoriálu Jitky Hromadové- 31.7.-1-8.

02.08.2010

Gert ze Štípek together with his handler Luďek Mullet had demanding but sucesfull weekend. On Jitka Hromadova´s memorial (including forest, talent and special water work exams) they showed theirs quality.

Its extra class showed bitch of Hungarian pointer Arany from Tišnovských revírů which done all exams at full strength and she won the memorial. Our congratulation to the bitch and her handler Mr. Jiří Indra and we wish a luck at R. Knoll´s memorial.

We were very happy that Gert was at second place, he was the first of German shorthaired pointer and he defeated even Thor vad den Waltakke (who passed K. Podhajský´s memorial and won IKP 2009) - so Gert obtained titul CACT.

Our congratulation to Luděk and Gert Laughing

 

Gert ze Štípek - II. ročník Memoriálu Jitky Hromadové 2010

Hunting three disciplines mach in Turá Lúka, SK

25.07.2010

During this weekend Gimly had great oportunity to show everyboby his excellent work. He worked underground at full strenght. His work at boar preserve was with full strenght too and it was classified like one of the best work of all 21 dogs. Description of Gimly´s work: Gimly verify preserve and found out  boars in short time. Boars take covered at bruschwood - during whole trial time he is in distanc less than 2 m with boars with constant tries of hold at back half of boar´s body and in the proces he is carefull to stay far from boar´s snout. He moved boars and after trial time he came with command back to me.

Unfortunatelly I did not worked so excelently like Gimly did and at gunfire I het only 8 of 25 shots. So I absolutelly  destroyed Gimly´s work and we stayed at 13th place.

But it is great oportunity to commend this hunting event - it was greatly orderlied with beautifull prices. Here took a part not only dachshunts but terriers too and first day ended with full strenght just 5 dogs including Gimly. We hope that next year  more dogs and hunters will find courage to take a part at this great event Surprised

Michael

Medzinárodné skúšky v brlohárení SK

18.07.2010

Fany z Heneberk a Gimly z Heneberk mají za sebou velmi náročný víkend na Slovensku, kde jsme jeli, po předchozích praktických zkušenostech s těmito psy, s velkými očekáváními. Musíme konstatovat, že naše výsledky však zůstaly poněkud za těmito očekáváními, když jsme doufali, že alespoň jeden pes se vrátí s titulem CACIT.

První den tj. v sobotu bylo extrémní horko. Jezevčíci začínali na noře, kde jsme se všichni "prali" o stín. Teplota v noře byla dobrých 40 stupňů. Tento den jsme si hned vybrali smůlu, když nejprve Fany asi v páté minutě otáčí lišku po tvrdé práci ve třetím kotli, kam jí dotlačila. Škodná však nevybíhá ven, ale otáčí se mordou proti mordě za druhým spádem, kde vytrvá do konce zkušební doby.

Gimly nastupuje hned po Fany. Velmi tvrdě tlačí lišku do třetího kotle a v čase 1,80 vbíhá do kotle kde škodnou točí. Vím, že Gimly zpravidla když je v kotli nebere chvat a proto žádám rozhodčí aby neotevírali noru. Tito však berou zodpovědnost na svou hlavu a kotel otevírají. V okamžiku otevření je již liška i pes mimo kotel. Liška již byla hnána ven. Posouzeno jako chvat druhé poloviny těla - bez komentáře.

Z tohoto je zřejmé, že oba psi se druhý den zkoušek zúčastní již jen na 5 minut a naděje na výrazný úspěch je tudíž mizivá. Pořád je však pro oba psy možné získat titul CACT.

Neděle: Pro Fany se možnost získání titulu rozpouští když na ni vychází škodná číslo 6, která je opravdu velmi ostrá a se kterou si předchozí den neporadil ani jeden teriér. Známe práci Fany a tak naděje umírá poslední ... liška se však nehýbá ze svého místa. Fany dokončila práci v II. ceně.

Gimly opět velmi tvrdě dotlačí lišku do třetího kotle a připravuje jí svým standardním způsobem na vyhnání. V cca 4 minutě přestane intenzívně hlásit a v páté minutě ukončuje s titulem Res. CACT. Až doma jsem zjistil, tržnou ránu na mordě, což je u Gimlyho prakticky poprvé.

Vzhledem k vysokým ambicím, se kterými jsme se zkoušek zúčastnili jsme přijeli lehce zklamáni, na druhou stranu je však třeba vyzdvihnout práci obou psů - co by jiní chovatelé za takovéto jedince dali Laughing Gimly získává titul Res. CACT a Fany absolvuje zkoušky a získává titul NORNÍK.

 

We add to Gert´s file card Exam table from the Special water exams .

14.07.2010

Gert passed the exams on 10th July. The File card you can find here.

 

We added new pictures of pointer´s pupies

10.07.2010

More pictures  here.

Německý krátkosrstý ohař

The special water exams for pointers - Ostrava

10.07.2010

Gert ze Štípek dnes úspěšně absolvoval výše uvedené zkoušky a to v první ceně, pod vedením Luďka Mullera. Po zcela excelentní práci na hluboké vodě přišlo dosti rozporuplné ocenění rozhodčích na disciplíně "Přinášení kachny z hlubové vody", kdy drobné popostoupení vůdce bylo ohodnoceno znmkou 3, což v žádném případě není v rozporu se zkušebním řádem, ovšem zcela nezapadalo do kontextu posouzení jiných psů během dnešního dne (jednalo se o jedince plemene Český fousek Laughing). Další disciplíny pak Gert absolvoval ve standardním, nikoli však excelentním výkonu.  Každopádně pes opět projevil velký temperament a chuť do práce, což je velkým příslibem pro nadcházející vrchol sezóny.

Soudcovskou tabulku doplníme do chovné karty Gerta, vzhledem k momentální poruše scaneru, nejdříve v pondělí. Prozatím známky alespoň takto:

1. Ochota k práci v hluboké vodě 4

2. Přinášení kachny z hluboké vody 3

3. Nahánění a dohledávka střelené, nebo postřelené kachny v rákosí 4

4. Dohledávka kachny v rákosí 4

5. Chování na stanovišti 4

6. Poslušnost 4

Hermiona z Heneberk passed Tallent exams

29.06.2010

Hermiona (daschhunt standard kurzhaar)passed Tallent exams. She obtainet solely mark 4 but just from obedience obtained mark 3. Our congratulation to Hermiona and ovcourse her owner Mr. Jirák Kiss.

 

We add new pictures of pointer pupies

28.06.2010

Německý krátkosrstý ohař

 

More pictures here.

Regional dog show in Náměšť na Hané

26.06.2010

On regional dog show in Náměšť na Hané we presented just one our dog - Nemo z Heneberk. He showed himself in young class. We had got very good character so we really were surpriced that the judge Mr. MVDr. Šlapanský who gave him his character classified Nemo like VD. But we respect the classiffication.

We add first pictures of our pointer´s pupies.

20.06.2010

Cimberley ze Štípek x Ataman Duma Kazana Cimberley ze Štípek x Ataman Duma Kazana   Cimberley ze Štípek x Ataman Duma Kazana Německý krátkosrstý ohař

More pictures you can find here.

We had got 9 pointer pupies !

15.06.2010

Heureca - Cimberley passed everything and gave birth to 9 beautifull pupies, 2 boy and 7 girsl.

Cimberley is giving birth !

14.06.2010

This night it mean night from Sunday to Monday was a bit harder for us. Cimberley was preparign to giving birth, we observed her during all Sunday. First puppy was born at 4:15 a.m. - and it is beautifull bitch - brown kelch. Now it is 6.00 in the morning and we are waiting ...

7.06 - a.m. well we have second bitch. Again brown kelch.

9.03 - during 15 minutes was born three pupies - dog (black kelch), bitch (brown kelch) and dob (brown kelch). Cimi pass everything excelently and is very good mother, she absolutely take care about her pupies..

Regional dog show and Club´s dog show (Club of shorthaired pointer) Praha - Kunratice

12.06.2010

Tody we got part on dog show in Praha - Kunratize. We showed Nemo z Heneberk (dachshund standard longhaired) on regional dog show and Gert ze Štípek (German shorthaired pointer) was show on Club´s show (Club of shorthaired pointer). Both dogs has good day.

Nemo z Heneberk - V1, Winner of clas of young. The judge: Alena Auerbach

Gert ze Štípek - V1, CAC, The judge: Ing Anna Krejzková

Gimly´s the sixth breeding

10.06.2010

Felina z Misne today came to Gimly again. Felina had last year Gimly´s pupies - 2 boys and 4 girls

Gimly´s the fifth breeding

30.05.2010

Gimly z Heneberk had his fifth breeding today. He breeded bitch Gara Drad. Gara is his grandmother - from mother´s side.  We looked forward to backing work and we plan to add minimally one puppy from this connection to our kennel.

We added exhibition´s evalutions to Gert´s file

17.05.2010

Now Gert has evaluations from all his exhibitions at his file. His file you can find here.

Field exam

16.05.2010

Today prepared OMS Karviná Pointer´s field exam. Unfortunatelly today the weather was very bad - from the morning is raining but with the exam we are satisfied. Gert ze Štípek done them well - I.price, handler Luděk Muller. Our congratulations. The judge table you can find in Gert´s file - here.

Club´s exhibitions in Bratislava 14.5.2010.

15.05.2010

Ovcourse it was Slovak´s club exhibition. The show started this time at 2p.m. And we were very very sucesfull. Both our daughters started at junior handling - Karin at younger category and Tereza at older category and both girls won theirs cathegory !!! Our best congratulation !!! Both girls started with Fany z Heneberk.

We showed today just two dogs:

 

Gimly z Heneberk (dachshund standard loonghaare) -  V1, CAC, Klubový vítěz, CC, BOB. Rozhodčí. Ing. M. Fidrichová

Nemo z Heneberk (dachshund standard smooth) -  V1,CAJC, Klubový vítěz mladých.

Today we received an official answer about Cimi´s and Gert´s HD

10.05.2010

Mr. Wolfram Lemmer (the official HD´s judge of German kurshaar pointer club sent us the results - Cimberley ze Štípek - HD free - B1, Gert ze Štípek HD free - A2. We added the pedigree´s second page to the dog´s files.

Today we have few news for you ...

09.05.2010

Today´s event No. 1 is Vaclav Vančura´s Memorial ZV including title CACT which Gert ze Štípek done excelently. He done it in 1st price with 225 points. Generally we was the fird. He presented great work on the ground. Our congratulation to Gert´s handler Luděk Muller. Laughing

 

We add new pictures from yesterday´s dog show in Hlučín. The pictures are here. All informations are added to dog´s profiles.

We add new pictures from walking with Nemo and Cita. Pictures are here.

 

Lizy z Heneberk  (dachshunt standard long haar) this young bitch done abilities exams with full No. of points. Our congratulations Smile

Syn Gimlyho z Heneberk - Basty z Bormár, jezevčík standard dlouhosrstý

Well today Basty z Bormár have leaved us. He found new home in Praque. We wish Basty and his new family many nice experiences.

XV. Silesian dog show

08.05.2010

Unfortunatelly by the end of the show was very raining but this day was very sucesfull so we did not care about the weather Yell Gert ze Štípek was casifficated like Candidate of breeding. Nemo z Heneberk got BIS junior - male, Gimly z Heneberk advanced to final competitions and our oldest daughter Tereza won The junior handlers competition. Our congratulation to Terezka. Our youngest daughter Karin also advanced to final but unfortunalely she have to go to hers musical show - she plays accordion, so she let her place in the final to another girl. Pictures from the show you can find here. Unfortunatelly because I had to go with Karin to her musical show - we do not have pictures from the final.

The national show in Ostrava

10.04.2010

Today we had very bussy and sucesfull day. We showed by ourself three dogs and today  here also were another two dogs from Heneberk - Lizy z Heneberk and Felix z Heneberk. And we were very happy that we can saw in Ostrava also son of our lovely Caro ze Zábřežské Olšiny (Caro is today unfortunatelly death) - Amir od Zboženských rybníků. Finally our younger daughter Karin started with Nemo z Heneberk at Junior handling. Unfortunatelly it was Nemo´s firt show and we did not present himself very well but Karin showed that she understands animals and especially dogs.Cool

More pictures here.

 

Gimly z Heneberk - III.BIG NV Ostrava 2010

Gimly z Heneberk V1,CAC, The national winner, BOB, III. BIG IV. FCI skupiny. The judge: Hana Spalová

Nemo z Heneberk

Nemo z Heneberk The puppy class: Very promising. The judge: Hana Spalová

 

Felix z Heneberk

Felix z Heneberk V1,CAC. The judge: Hana Spalová.Our congratulation to Gliwitzky family. Laughing. Felix also graduated selection to breeding so he had collected all necessery condition to be breeding. 

Lizy z Heneberk

Lizy z Heneberk  V1, CAJC, The best young dog. The judge: Hana spalová. This young bitch was also today choosen to breeding. Our congratulation to Mr. and Mrs. Kneifel  Wink

 

Amir od Zboženskýchz rybníků - syn Caro ze Zábřežské Olšiny

Amir od Zboženských rybníků - syn Caro ze Zábřežské Olšiny

Amir od Zboženských rybníků (syn Caro ze Zábřežské Olšiny,  V1, CAC. Our congratulation to Mr.Černušek. We are very happy that this Caro´s son is using for hunting and works excelently like his father some time ago. We wish many hunt suceses.  Cool.

 

The lates of today´s present dogs was Gert ze Štípek   But he was not classified today - the judge MVDr. Šrámek  sayed he is to high - 69 cm - and he saied that he can not understand how this dog could win the International show in Brno - BIS (and probably how he can be the world winner and etc....). So what we can say ... Thank you for classification Embarassed

We add the new pictures to the photogalery

09.04.2010

We add new topical pictures of Gimly´s pupies (from two diferent bitches)

 

- Gimly x Aruba z Bormár - the pictures are here

- Gimly x Bora z Javornické louky - the pictures are here

štěně z krytí Gimly z Heneberk X Bora z Javornické louky

Gimly - Gimly - Gimly

27.02.2010

In March it is just one year from very special hunt experience with Gimly. He was few days imprisoned in foxes hole without wather and food. And he  survived !!! We ovcourse did our best to get him out of the hole. But it was not easy as you can see on the pictures in department Articles - Ličší hrad. Now we are very hapy that  the article about this event including few pictures was published in special hunt magazine Svět myslivosti 3/2010.

 

Gimly become father for the fourth time. Bitch Bora z Javornické louky gave birth to 4 pupies - 3 male and 1 female. Our congratulation to Mother and hers ownersSmile

 

Gimly - became father for the third time

15.02.2010

Today we received great new - Gimly become father for the fird time. Bitch Aruba z Bormár gave bird to the 5 pupies - 4 girls and 1 boy. The pedigree of Gimly and Aruba are here.

At the same time we add to the photogalery pictures of the pupies from another bitch Felina z Misné. Gimly is also father of these pupies. The pictures are here.

We add the pictures of DUO CACIB BRNO 2010

10.02.2010

Matýsek Kretek v poháru BIS Gerta ze Štípek

 

More pictures here.

DUO-CACIB BRNO 2010

08.02.2010

 

Gert ze Štípek - německý krátkosrstý ohař

 

GERT ZE ŠTÍPEK -  BIS on DUO-CACIB BRNO 2010 !!!

 

Duo Cacib Brno is two days show - two independent shows during one weekend. So we showed both days four dogs: Gert ze Štípek (German shorthaired pointer), Gimly z Heneberk (Standart long haired dachshund), Fany z Heneberk (Standart smooth dachshund), and Nimue z Heneberk (Standart smooth dachshund). First day was not much fucesfull for us. Unfortunatelly Gert did not have his day and he decided to not showed himself - so he obtained clasification VD. Bud  Gimly completed conditions to get the titul The Czech champion of Beauty !!! We were a bit disappointed after Saturday - and that was why we were more happy after Gert´s wonderfull succes on Sunday - V1, CAC, CACIB, BOB, BIG, BIS Wink  Gimly on Saturday obtained BOB - but today is Gert No. 1 !!!

Dafne z Heneberk - wonderfull new pictures

05.02.2010

We just received new artistic pictures of Dafne z Heneberk from Austria. She is really multirateral - she is very sucesfull in Agility in Austria and she is also trainig dancing with dogs. The new pictures you can see  here.

Dafne z Heneberk - jezevčík standard dlouhosrstý

Štěňátka hladkosrstého standardního jezevčíka

14.09.2009

Vrh N - štěňátka jezevčíka standardního hladkosrstého ze spojení Ava z Heneberk x Niky od Hagarda Orla. Štěňátka černá s spálením. Volní ještě pejsci i fenečky.  Štěňátka jsou 2 x odčervená, očkovaná, tetovaná, naučená na granulky. Foto viz. Uživatelská fotogalerie - Vrh N. Odběr možný ihned.

Fenečka Míkal z Heneberk z vrhu M (Ava z Heneberk x Niky od Hagarda Orla) zůstává prozatím nezadaná. Tento týden podstupuje druhou operaci kýly.

Doplnění chovné karty Gimlyho z Heneberk

09.09.2009

Dnes jsme doplnili všechny chybějící údaje v chovné kartě Gimlyho. Pracovní i výstavní úspěchy jsou tedy kompletní.

nejaka [en]

19.09.2009

[en]

fgfadfadsf


hlv
TOPlist Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! design & code (c) 2007 Miki & Stoky | admin